×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ تیر - ۱۴۰۰  
true
false

سید جعفر قنادباشی گفت: کسانی که زیر تعهد تعلیق تحریم ها را امضا کنند به این معنا است که ما همواره پذیرفته ایم که تیغ تهدید آمریکایی ها بالای سر ما باشد و این مسئله برای ما بسیار خفت آور است.

سید جعفر قنادباشی در گفتگو با ناب نیوز؛ گفت: با بررسی مذاکرات وین مشاهده می کنیم که طرفین مذاکره همان طرف های قبلی هستند و عناصر اصلی تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران نیز همان عناصر و افراد اصلی در زمان مذاکره در دوره دولت اوباما هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: دیدگاه ها، نظرات و نگرش طرف آمریکایی و غربی ها، همان دیدگاه اوباما است و البته آنها خط مشی ترامپ را نیز به این نگاه و مواضع اضافه کرده اند و متأسفانه باید گفت طرفین تفاوتی نکرده اند و این احتمال وجود دارد که باز برجام دیگری شبیه برجامی که صورت گرفت را تکرار کنند.

وی با بیان اینکه در زمان شکل گیری برجام، همه تعهدات توسط جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شد و طرف مقابل، قبل از روی کار آمدن ترامپ از همان ابتدا، تحریم های جدید را وضع کردند، ابراز کرد: این مسئله را باید در نظر داشته باشیم که دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران رویکرد استعماری را دنبال می کند و در این زمینه، لابی های صهیونیستی که دشمن ما هستند، آمریکایی ها را به منظور دشمنی علیه جمهوری اسلامی ایران ترغیب و تشویق می کند.

قنادباشی بیان کرد: مجموعه سیاست های بزدلانه آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه عربستان سعودی سبب شده که آنچه که در مذاکرات وین حاصل می شود، به نوعی هم سو با خواسته های  آنها باشد و کشورهای اروپایی نیز خواسته های آنها را دنبال می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: دولت و تیم مذاکره کننده باید در نظر داشته باشد که ملت ما به رغم تحمل مشکلات فراوان، هرگز خواستار دادن امتیاز، تکرار برجام دیگر و تعلیق تحریم ها نیست؛ چرا که با این رویکرد فرصتی مجددا به آمریکایی ها داده می شود که علیه ما فشار وارد کنند.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی ها کارنامه طولانی در زمینه بی اعتمادی در جهان دارند، گفت: کره شمالی مذاکراتی را با حضور شش کشور انجام داد؛ اما به دلیل آنکه آمریکا و اروپایی ها به وعده های خود وفا نکردند، کره شمالی کنار کشید.

قنادباشی ادامه داد: یکی از دلایلی که آمریکا تنها و ضعیف تر می شود این است که چین و سوریه زمام امور بین المللی را به دست می گیرند و این مسئله به بی اعتمادی به آمریکایی ها بر می گردد و ما نیز نباید به آنها اعتماد کنیم و این مهم را باید بدانیم که انقلاب ما به این دلیل شکل گرفت که از تحت امر بودن آمریکایی ها بیرون آئیم.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: کسانی که زیر تعهد تعلیق تحریم ها را امضا کنند به این معنا است که ما همواره پذیرفته ایم که تیغ تهدید آمریکایی ها بالای سر ما باشد و این مسئله برای ما بسیار خفت آور است؛ تعلیق تحریم ها به این معنا است که آمریکایی ها هر زمان که اراده کنند، می توانند به ما فشار وارد کنند و این مسئله غیر قانونی و برخلاف قوانین بین المللی و خلاف خواسته ما است.

وی با تأکید بر اینکه در مذاکرات، تیم مذاکره کننده باید منافع ملی را در نظر بگیرند، تصریح کرد: این مسئله را باید در نظر داشته باشند که اگر دشمن تهدید، قلدری و افزون خواهی کند، در شرایط کنونی توانمندی اجرای تهدیدات را ندارد و این به این معنا است که آمریکا امروز در مقایسه آمریکا زمان اوباما در عرصه های سیاسی، اقتصادی و …ضعیف تر شده است.

قنادباشی افزود: تیم مذاکره کننده این مهم را در نظر داشته باشد که جمهوری اسلامی ایران قوی تر شده است و تجارب خوبی را به دست آورده است و این تیم شرایطی را بپذیرد که همان گونه که رهبر فرزانه انقلاب بیان فرمودند تحریم ها کاملا برچیده شود و ما نیز بعد از راست آزمایی که تمامی تحریم ها برداشته شده است، تعهدات خود را کاهش دهیم.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطر نشان کرد: دشمن به دنبال فرسایشی کردن مذاکرات است و می خواهد امتیازات دیگری را بگیرد؛ به این معنا که زمان بگیرد و دائما وعده هایی را در مذاکرات بعدی بدهد؛ بنابراین تیم مذاکره کننده باید دقت لازم را در این خصوص داشته باشند.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true