×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ تیر - ۱۴۰۰  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ عشرت کردستانی بانوی ورزشکار کرمانی، دارای فوق لیسانس مدیریت ورزش از دانشگاه باهنر کرمان است. او  متاهل و دارای سه فرزند است. در کارنامه فعالیتی کردستانی دبیری هئیت ورزش های جانبازان و معلولان به مدت چهار سال به چشم می خورد؛ همچنین وی سفیر نیکوکاری خیریه ها و موسسات مردم نهاد است و در کنار این فعالیت ها، برنامه های فرهنگی و اجتماعی دیگری را نیز انجام می دهد.

برنامه استعدادیابی برای ورزش جانبازان و معلولان وجود ندارد

عشرت کردستانی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص علت جانبازی اش گفت: در بیست و دوم بهمن سال ۸۱ با کاروان های راهیان نور به مناطق عملیات های دفاع مقدس رفتم که در پارکینگ منطقه شلمچه با انفجار مین قطع عضو شدم و تقریبا یک سال پس از آن حادثه و با بهبودی، به ورزش جانبازان و معلولان روی آوردم.

وی با بیان اینکه استعداد یابی و برنامه ریزی حرفه ای برای ورزش بانوان و جانبازان و معلولان در سطح کشور و استان وجود ندارد، ادامه داد: زمانی که من فعالیت ورزش خود را آغاز کردم نوزده ساله بودم و در آن زمان کسی نبود که من را راهنمائی کند و خیلی اتفاقی یکی از دوستان که مسئول تربیت بدنی بنیاد شهید استان بود را در خیابان دیدم و من را برای مسابقات بانوان جانباز دعوت کرد.

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶  افزود: در مسابقات با وجود عدم تمرین شرکت کردم و پس از یک هفته با من تماس گرفته شد که بلیط پرواز دارید و باید برای مسابقات تنیس به ساری بروید؛ گفتم که من اطلاعی نداشتم و تمرین نکرده ام؛ گفتند در این مسابقات حضور پیدا کن، بیشتر جنبه تفریحی دارد.

همواره می دانستم توانایی کسب مدال در رشته انفرادی را دارم

این مدال آور بازی های پارا آسیایی اندونزی با اشاره به اینکه به ورزش تنیس علاقمند شدم اما نمی دانستم که در این رشته تیم ملی وجود ندارد، ابراز کرد: دو سال تمرین شبانه روزی داشتم و توانستم در سه سال متوالی قهرمان مسابقات بانوان جانباز شوم و در این مسابقات خیلی خوش درخشیدم؛ اما به علت آنکه به کلاس های نشسته اعزام می شدم، دلسرد شدم.

این بانوی ورزشکار کرمانی با بیان اینکه پس از آن به مدت دوازده سال والیبال نشسته کار کردم، تصریح کرد: با این وجود همواره به دنبال ورزش دیگری بودم چرا که می دانستم توانایی انجام آن را دارم و با این حال می دانستم که شرایط سخت است؛ چرا که امکانات وجود نداشت.

وی افزود: من حتی به رشته های تیراندازی با تفنگ و کمان روی آوردم اما در آن مقطع نتوانستم از پس هزینه ها بر آیم و با این وضعیت فعالیت را در رشته والیبال نشسته ادامه دادم و در این شرایط می دانستم که می توانم در رشته انفرادی مدال کسب کنم؛ اما نمی دانستم استعدادم در چه زمینه ای است.

تیراندازی با کمان را به دلایل مالی کنار گذاشتم

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ بیان کرد: به یاد می آورم که هئیت جانیازان و معلولان توانست کمان آموزشی را در اختیارم بگذارد و در سال ۸۶ هر عصر به مدت یک سال با آن کمان شروع به تمرین کردم و در آن زمان دیدم که به این رشته علاقمند هستم اما به دلایل مالی آن را کنار گذاشتم.

این مدال آور بازی های پارا آسیایی اندونزی ادامه داد: به مدت دو سال همزمان با والیبال نشسته تیراندازی و با تفنگ  هم کار می کردم و در این زمینه سپاه و مجتمع ورزشی امام خمینی(ره) خیلی حمایتم کردند و هزینه تفنگ، تیر، مربی و .. را در اختیارم قرار دادند و من خیلی علاقمند شدم اما استعدادم در این رشته نبود؛ چرا که من ورزشکار هیجانی و برون گرا بودم.

این بانوی ورزشکار کرمانی گفت: با اینکه به ورزش های والیبال نشسته، تیراندازی با کمان و تفنگ علاقمند شده بودم و تمرکز داشتم اما باز به دنبال ورزش دیگری بودم؛ من تقریبا تمامی ورزش های بانوان جانبازان و معلولان را رفته بودم و تنها دو و میدانی مانده بود.

به تیراندازی با تپانچه روی آوردم

وی ابراز کرد: تمرین رشته دو و میدانی در سالن ورزشی فجر انجام می شد؛ اما دو و میدانی با پرتاپ را نداشتیم؛ این رشته را پس از ورود خودم به آن، راه انداختیم ولی تا قبل از آن هیچ سکو، وسائل و … وجود نداشت و استقبال چندانی از آن صورت نمی گرفت.

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ با تأکید بر اینکه من هیچ زمان گمان نمی کردم که پرتاب ورزشی باشد که من دنبال آن باشم، اظهار کرد: پس از مسابقات برای تست پیش مربی تیم ملی رفتم ولی آقای بهرامی من را نسبت به کار و تمرینی که داشتم امیدوار نکرد و گفت که باید کار کنم و من تقریبا نسبت به فعالیت ورزشی ام در این رشته دلسرد شدم.

کردستانی ابراز کرد: به یاد میاورم که از روی علاقمندی یک تپانچه خریده بودم و تفریحی کار می کردم و زمانی که مربی تیم ملی این حرف را به من زد از همان جا به اهواز نزد مربی تیم جانبازان و معلولان رفتم و آقای امیری از من در فعالیت ورزشی تپانچه تست گرفت و بسیار من را تشویق کرد و دیدم که چقدر برنامه های تمرینی ایشان با آنچه که من فکر می کردم، متفاوت است.

جمله ای که انگیزه از دست رفته ام را به من باز گرداند:”خدا تو را برای پرتاب آفریده است”

این مدال آور بازی های پارا آسیایی اندونزی با اشاره به اینکه مصمم شدم که در رشته تپانچه تمرینات خود را با جدیت انجام دهم، ادامه داد: پس از مدتی یکی از دوستانی که در خرم آباد با او آشنا شدم تماس گرفت و برای انجام تمرینات در کرمان ابراز تمایل کرد و این امر موجب شد که او با مربی به  نام آقای شاهرخی حضور پیدا کنند و با ایشان فعالیت کردم و توانستم در عرصه پرتاب مدال طلا کسب کنم.

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ با بیان اینکه مربی ام بر خلاف مربی قبل به من گفت که خدا تو را برای پرتاب آفریده است و این جمله تمام انگیزه از دست رفته من را بازگرداند، افزود: تمرینات را آغاز کردم و شرایط بسیار سخت بود؛ یک سال به مسابقات پارا آسیایی جاکارتا مانده بود و در این بازه زمانی تجهیزات، هزینه مربی، اسکان و … باید تأمین می شد.

این بانوی ورزشکار کرمانی اذعان کرد: در این بین باید هزینه تمرینات حرفه ایم را پرداخت می کردم و با حمایت رئیس هئیت جانبازان و معلولان استان توانستیم پیش برویم.

مهمترین آسیب ورزش جانبازان و معلولان؛ عدم فرهنگ سازی بین مسئولان و مردم است

کردستانی در خصوص کسب مقام های مختلف طی فعالیت ورزشی اش گفت:  چهار سری قهرمان مسابقات بانوان جانباز شدم و پس از آن در عرصه تیراندازی در سه سری از مسابقات توانستم مقام قهرمانی را کسب کنم؛ در زمینه والیبال نشسته قهرمان لیگ کشور شدیم؛ در مسابقات پارا آسیایی گوانگجو سوم آسیا شدیم و بعد از آن در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۱ نائب قهرمان شدیم.

وی افزود: در مسابقات اینچئون که نائب قهرمان شدیم توانستیم سهمیه مسابقات توکیو را به دست آوریم و پیش از آن نیز در مسابقات بین المللی ایران در اصفهان نائب قهرمان شدیم؛ مهمترین افتخارم در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ بود که پنجم دنیا شدیم و من نیز جز ده ورزشکار برتر دنیا در شش تکنیک والیبال نشسته شدم.

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ متذکر شد: مهمترین مسئله ای که به ورزش جانبازان و معلولان آسیب می رساند، عدم فرهنگ سازی در بین مسئولان و عامه مردم است؛ چرا که مردم گمان می کنند که برای یک ورزشکار جانباز و معلول گرفتن مدال بسیار راحت است.

امکانات و تجهیزات ورزشکار جانباز و معلول چند برابر ورزشکار سالم است

این بانوی ورزشکار کرمانی ادامه داد: در صورتی که نمی دانند تمام هزینه، تجهیزات و امکانات یک ورزشکار جانباز و معلول بسیار بالا است؛ برای انجام تمرینات نیاز به نیروی کمکی دارد که هر زمان تیرهایش بر زمین افتاد بردارد و بیاورد؛ در بدنسازی نیز به همین صورت است؛ به طور کلی امکانات و تجهیزات ورزشکار جانباز و معلول چند برابر ورزشکار سالم است.

کردستانی تصریح کرد: متأسفانه برخی جوی را راه می اندازند که توجه بیش از حد مسئولان جانبازان و معلولان استان، بقیه رشته های ورزشی استان را تحت شعاع قرار داده است که این افکار تأسف بار است و ما معتقدیم که کوچکترین حمایت و توجهی به ورزشکاران جانباز و معلول نمی شود.

وی افزود: همواره گفته ام که تنها حامی ما زمانی بود که علیرضا رزم حسینی به عنوان استاندار کرمان فعالیت می کردند اما بعد از آن که قرار بود بنگاه های اقتصادی از ورزشکاران المپیکی و پارا المپیکی حمایت کنند؛ گفتند اتفاقات خوبی افتاده اما هنوز هیچ چیز به دست ما نرسیده است در حالی که ورزشکار به حمایت نیاز دارد.

توجه به مدال آوری جانبازان بسیار کم رنگ شده است/ آرامش در ورزشم را مدیون حجاب و پایبندی به عقایدم می دانم

این مدال آور بازی های پارا آسیایی اندونزی با اشاره به اینکه پرونده انتخاب پارا المپیک فروردین ماه بسته می شود، عنوان کرد:  شرایط جانبازان و معلولان بسیار سخت است؛ به شخصه خودم به منظور تأمین هزینه های مربی پارا المپیک که با او قرار داد بسته ایم از پس آن بر نمی آئیم.

کردستانی با بیان اینکه این در حالی است که مسئولان ما گمان می کنند که صبح که بیدار می شویم؛ قهرمان شده ایم و مدال آورده ایم، تصریح کرد: توجه به مدال آوری جانبازان بسیار کم رنگ شده است؛ به ویژه در استان ما که ورزشکاران جانباز و معلول با غیرت و جانشان مدال های زیادی را کسب کرده اند.

وی با تأکید بر اینکه باید طرح توسعه ورزش بانوان مد نظر قرار گیرد و در این راستا باید امکانات، فضا و زیر ساخت ها ایجاد شود، اظهار کرد: آرامش و تمرکزی را که طی این سال ها در ورزش داشته ام در پرتو حجاب و پایبندی به عقاید و ارزش هایم بوده است؛ چرا که خودم و خانواده ام به عنوان یک مسلمان به آنها پایبند بوده ایم.

گمشده امروز بانوان ورزش ما حجاب است

این بانوی ورزشکار کرمانی گفت: نمی خواهم تبلیغی و چالشی حرف بزنم؛ اما به طور واقع گمشده امروز بانوان ورزش ما حجاب است؛ چرا که من این تجربه را داشته ام و می دانم آن انگیزه ای که برخواسته از باورها است؛ عشق به دین، اعتقادات، ادامه دادن راه شهدا و عشق به پرچمی است که سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تمام عمر پلک نزد تا آن سرافراز باشد.

کردستانی اذعان کرد: تمام این مسائل انگیزه های ماورائی به من می دهد و موجب می شود و که هر لحظه از آنها انگیزه بگیرم؛ عشق به ولایت و اینکه بتوانیم پرچم کشوری را بالا ببریم که برای برافراشته شدن این پرچم هزینه های بسیار داده شده است و قداست پرچم جمهوری اسلامی ایران که با قطره قطره خون شهدا برافراشته شده، بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه ما ورزشکاران باید از این حیث به خودمان افتخار کنیم، گفت: متأسفانه جو غربی که ایجاد شده است؛ همه مسائل و ورزش را نیز درگیر کرده است و بانوی ورزشکار گمان می کند که اولین وظیفه اش این است که اسپورت شود و این در حالی است که در این زمینه هیچ فکر درستی لحاظ نشده است.

مسئولان کار فرهنگی مناسبی در راستای پوشش مناسب بانوان ورزشکار انجام نمی دهند

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ ادامه داد: زمانی که می خواهم به مسابقات بروم باید خودم برای تهیه لباس و دوختن آن اقدام کننم و کاوری که وجود دارد نپوشیدنش بهتر است؛ کاورها کوتاه، تنگ، نازک و بدن نما که متأسفانه هیچ کار فرهنگی در این راستا انجام نمی شود در حالی که ما قهرمانان بسیار زیادی داریم و می توانیم از تصاویر شهدا و قهرمانان استفاده کنیم.

این بانوی ورزشکار کرمانی افزود: متأسفانه مسئولان فرهنگی کشورمان نه آنکه نفهمند؛ بلکه خوب متوجه می شوند و عمدا این جریان را راه می اندازند و به هر بهانه ای ورزشکاران ما را دور می کنند؛ این در حالی است که ما باید خودمان هوشیار باشیم و به اهمیت داستان پی ببریم.

کردستانی با تأکید بر اینکه آرامش و تمرکز خود را با حجابم بالا می برم، عنوان کرد: با آرامشی که دارم تمرین می کنم و خود را مدیون حجاب، دین، شهدا و خانواده شهدا می دانم.

سکه هایی که در دولت روحانی به کارت هدیه با نصف قیمت تبدیل شد

وی با بیان اینکه همگان قبول دارند که شرایط سختی برای ورزش بانوان وجود دارد، اظهار کرد: در ورزش بانوان ایران قبل از آنکه ما با رقبای خارجی بجنگیم یک جنگ بزرگتر داریم که باید با بسیاری از بی عدالتی ها، نا داوری ها، زد و بندها و .. مقابله کنیم که متأسفانه در بسیاری از فدراسیون ها انجام می شود.

این مدال آور بازی های پارا آسیایی اندونزی افزود: مهمترین آسیبی که وجود دارد این است که دلسردی در این بین اتفاق می افتد و بر عکس تمام دنیا که ورزشکاران را از پایه شناسایی و استعدادیابی می کنند و تمام امکانات مالی  و … در اختیارشان است؛ در کشورمان بر عکس تمام دنیا است و ورزشکاران باید خود دنبال همه امکانات و تجهیزات باشند و چنانچه مدالی دریافت نکند، طرد می شود.

این بانوی ورزشکار کرمانی عنوان کرد: چنانچه ورزشکار برنده مسابقات شود و مدال گرفت به عنوان مثال به او برای بازی های پارا آسیایی قول ۸۰ سکه و ۶۰ سکه می دهند و  ورزشکار روی آن حساب می کند؛ مانند اتفاقی که در دولت روحانی برای ما رخ داد؛ ورزشکار روی دریافت سکه ها حساب کرده و مقروض شده است و این در حالی است که  آن سکه ها را تبدیل می کنند به کارت هدیه با نصف قیمت تبدیل می شود و این مسائل برای ورزشکار دلزدگی ایجاد می کند که متأسفانه این اقدامات به سیاست های بد وزارتخانه و دولت بر می گردد.

«کیمیا علیزاده» با ترک ایران اشتباه بزرگی را مرتکب شد/ تنها ورزشکاران تاجر مأب کشور خود را می فروشند

کردستانی در خصوص اقدام کمیا علیزاده ابراز کرد: او تنها بانوی ورزشکار مدال آور بود که به طور ویژه به او رسیدند و مدال برنز علیزاده را به عنوان مدال طلا حساب کردند و پاداش معادل مدال طلا به او دادند؛ همچنین زمینی به او تعلق گرفت و استخدام و شرایط مالی خیلی مناسبی برای او در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: شاید کیمیا علیزاده تنها بانوی ورزشکاری بود که این اتفاق برای او افتاده بود؛ همچنین فروشگاه کرمان در آن زمان جشن بزرگی برای او گرفت و  ۵۰ میلیون تومان نیز به او هدیه دادند و این در حالی بود که در آن زمان ما در برزیل و مسابقات پارا المپیک حضور داشتیم و فروشگاه رفاه کارت هدیه ۴ میلیونی اقساطی به ورزشکاران پارا المپیکی اهدا کرد.

این بانوی ورزشکار کرمانی عنوان کرد: با توجه به اینکه کیمیا علیزاده یک ورزشکار برجسته بود؛ چنانچه مشکلی هم داشت فدراسیون و وزارت خانه در اولین فرصت مشکل او را حل می کردند و با ترک ایران اشتباه بزرگی را مرتکب شد و شاید هم اکنون و یا بعدها از این اقدام پشیمان شود؛ چنانچه ورزشکاری برای کشور دیگری بازی کند به او به چشم یک شهروند و هموطن خود نگاه نمی کنند و او را به چشم یک تاجر می بینند.

«علیزاده»؛ پل های پشت سر خود را خراب کرد/ ورزش برای فرد معلول؛ انگیزه و امید به زندگی است

پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ تأکید کرد: کیمیا علیزاده پل های پشت سر خود را خراب کرد و راهی برای خود نگذاشته است و آن ارزش و جایگاهی را که در ایران به دست آورده بود از دست داد چرا که برخی از چیزها و موضوعات قیمتشان مادی نیست؛ علیزاده اشتباه بزرگی را انجام داده است و شاید فرصتی برای جبران نداشته باشد.

کردستانی با بیان اینکه سالن تخصصی برای معلولان در عرصه های مختلف وجود ندارد، تصریح کرد: درخواستم از مسئولان این است که در حوزه ورزش جانبازان و معلولان دغدغه داشته باشند؛ بیایند و رشته های این ورزشکاران و فعالیت آنان را مشاهده کنند؛ بسیاری از مسئولان ما هستند که برخی از ورزش های معلولان و جانبازان را از نزدیک ندیده اند که در شرایط بسیار سخت تمرین می کنند؛ ورزش برای فرد معلول تفریح نیست بلکه انگیزه و امید او به زندگی است.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true