×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۰ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false

سید جعفر قنادباشی گفت: وزارت امور خارجه در هشت سال گذشته در چهارچوب انقلاب حرکت نکرد؛ بنابراین آنچه که مقام معظم رهبری بیان کردند دستورالعمل جدید برای حرکت سیاست خارجی و دیپلماسی ما خواهد بود.

به گزارش ناب نیوز؛ سید جعفر قنادباشی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت سیزدهم و بیان اینکه وزارت امور خارجه مبتنی بر منافع ملی و تأمین منافع و دیپلماسی در جهت برطرف کردن نیازهای یک کشور حرکت می کند، گفت: یک کشور زمانی که با سایر کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کند دو مسئله مهم را در نظر دارد؛ یک مورد منافع ملی است که می تواند در برگیرنده اهداف سیاسی و راهبردی باشد و دیگری برطرف کردن نیازهای اقتصادی است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: چنانچه سیاست خارجه غیر از چهارچوب عنوان شده حرکت و صرفا به تشریفات بسنده کند؛ به این معنا است که نیازهای کشور را در نظر نگرفته و اقدامات و منافع ملی را نادیده گرفته است که در این شرایط کشور متضرر خواهد شد.

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت جدید امید است که با تغییر دیدگاه هایی که وجود دارد در چهار سال آینده در جهت تأمین نیازهای کشور گام برداشته شود، تصریح کرد: در گذشته متأسفانه سیاست خارجی و دیپلماسی ما محدود به برجام و رابطه با چند کشور اروپایی و آمریکایی بود که این مسئله موجب ضرر ما شد.

قنادباشی تأکید کرد: ما همسایگانی داریم که توانایی و قدرت بالایی دارند و همچنین کشورهای اسلامی، کشورهای غیر متعهد و جنبش عدم تعهد می توانند تأمین کننده نیازهای ما باشند و در روابط متقابل ما نیازهای آنها و آنها نیاز ما را برطرف کنند و ما نیز باید از این ظرفیت بسیار بزرگ در جهت عبور از شرایطی که داریم بهره برداری کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: در کشورهای دیگر زمانی که روسای آن کشور سفر می کنند، کارشناسان و بخش خصوصی را با خود همراه می کنند تا زمینه فعالیت بخش خصوصی در عرصه اقتصاد فراهم شود؛ به این معنا که سیاست خارجی باید زمینه ساز روابط اقتصادی خوب جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها باشد و چنانچه غیر از این باشد مسلما در مسیر غلطی حرکت می کند.

وی اظهار کرد: این امیدواری ایجاد شده است که ما به جای در جا زدن در سیاست خارجی غلط و به جای آنکه وقتمان را صرف مذاکره با کشورهای دیگر شود که نتیجه علنی و ملموس ندارد؛ روابطمان را با دیگر کشورها دنبال کنیم که مسلما این مسئله موجب برطرف شدن نیازهای ما خواهد شد؛ چرا که کشورهای اسلامی و همسایه ما قابلیت های اقتصادی فراوانی را دارند و ما باید در این عرصه گام برداریم.

قنادباشی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنان روز گذشته خود منشور، دستور العمل و میثاق عملی را برای هر یک از وزارتخانه ها ارائه کردند، خاطر نشان کرد: وزارت امور خارجه در هشت سال گذشته در چهارچوب انقلاب حرکت نکرد؛ بنابراین آنچه که مقام معظم رهبری بیان کردند دستورالعمل جدید برای حرکت سیاست خارجی و دیپلماسی ما خواهد بود.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true