×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ تیر - ۱۴۰۰  
true
false

با گذری در تاریخ متوجه خواهیم شد در عصر قاجاریه انگلیسی ها تمام امور کشور را به دست گرفته بودند؛ اقدامات آنان در نقاط مختلف کشور و به ویژه استان کرمان مشهود بود به گونه ای که تمامی امور اعم از سیاسی، اجتماعی، اقتصادی این دیار در اختیار انگلیسی ها بود.

 

 

به گزارش ناب نیوز؛ حضور انگلیسی ها در ایران به قرن سیزدهم میلادی باز می گردد؛ اقدامات سلطنت طلبانه و استعمارگرانه آنان از گذشته تا کنون بر هیچ ایرانی پوشیده نیست تا جایی که از این دولت به عنوان روباه پیر یاد می شود.

منصور نصیری طیبی در کتاب خود با عنوان « ایالت فارس و قدرتهای خارجی» در خصوص اقدامات انگلیسی ها در جنوب کشور و کرمان نوشته است” سیاست انگلیس در جنوب به جنگ با قبایل محلی نیز کشیده شد که کشتار مردم بی‌دفاع و عشایر فارس را در پی داشت که از جمله حمله به ایلات منفرد مانند ایل کرد شولی در ۱۹۱۶، آغاز درگیری با عشایر و روستاهای مجاور کرمان به بهانه حمایت از آلمانها، درگیری وسیع با ایل قشقایی و ایجاد درگیری قومی و قبیله‌ای میان ایلات با حمایت از یک ایل برای سرکوب ایل دیگر و کشتار ظالمانه اهالی جوزم بخشی از این فجایع بود” .

همچنین غلامعباس نجم الدین  در کتاب خود «کرمان از مشروطیت تا سقوط قاجار» در راستای غارت آثار باستانی کشورمان توسط انگلیسی ها نوشت” غارت آثار باستانی توسط سرپرسی سایکس در جنوب که خود از متولیان پلیس جنوب بود. این امر بیشتر در کرمان مشهود بود که بنا بر یک نقل قول، وی هنگام خروج از ایران سه کالسکه عتیقه را با خود به خارج برده بود”.

سید محمد علی گلاب زاده تاریخ شناس کرمانی در گفتگو با خبرنگار ما؛ در خصوص جنایات انگلیسی ها در کرمان گفت: با گذری در تاریخ متوجه خواهیم شد که در برهه ای از زمان و به ویژه در عصر قاجاریه انگلیسی ها تمام امور کشور را به دست گرفته بودند.

وی افزود: آنان کار را به جایی رسانده بودند که حتی مرده شور نیز از اقدامات انگلیسی ها به گریه افتاده بود به گونه ای که ناصرالدین شاه فردی را به کنسول انگلیس فرستاد و گفت بگویند که اصلا ما در این مملکت هیچ کاره نیستیم و این مسئله عمق فاجعه فعالیت های انگلیس را در کشورمان نشان می دهد.

مدیر مرکز کرمان شناسی اظهار کرد: در آن دوران یکی از نهادهایی که کلیه اطلاعات از آن رد و بدل می شد پست و تلگراف خانه بود و از جمله پست هایی که باید به وسیله انگلیسی ها فرد گمارده می شد ریاست این نهاد بود و این مسئله نشان می دهد که تمام مکاتبات زیر نظر انگلیسی ها بود.

گلاب زاده ادامه داد: اسنادی وجود دارد که نشان می دهد تمامی مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی کرمان در دست انگلیسی ها بود و انگلیس ها همه کاره کرمان بودند تا آنجا که می بینیم اولین شعبه بانک شاهنشاهی در کرمان تأسیس شد.

این تاریخ شناس کرمانی بیان کرد: زمانی که ناصرالدین شاه قصد رفتن به فرنگ را داشت و با مشکل مالی مواجه بود، مشیرالدوله را نزد بزرگان انگلیس در ایران جهت دریافت ارز فرستاد؛ آنها تعهد می گیرند که ناصرالدین شاه در قبال دریافت پول امتیاز برداشت معادن و احداث بانک در ایران را به انگلیسی ها بدهد.

وی افزود: شاه قاجار بسیار راحت امتیازهای درخواستی انگلیسی ها را در اختیار آنان می گذارد و در قبال آن مبلغ قابل توجهی را به ناصرالدین شاه می دهند و بعد از آن مشاهده می کنیم که اولین شعبه بانک شاهنشاهی  واقع در مدرسه حیاتی بازار کرمان  تأسیس می شود.

گلاب زاده خاطر نشان کرد: کرمان از دیدگاه انگلیسی ها از یک اهمیت ویژه سوق الجیشی برخوردار بود؛ چرا که آنها همه کاره این دیار بودند و حاکمان ما مجری اوامر انگلیس در کرمان بودند.

انتهای پیام/م

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true