×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ برنامه جامع اقدام مشترک معروف به برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران در ۲۳ تیر ماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و پنج کشور دیگر موسم به گروه مذاکرات ۵+۱ منعقد شد. بر اساس این توافق فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران محدود شد و در کنار آن اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت ملل متحد متعهد شدند که تحریم های علیه کشورمان لغو شود.

پس از انعقاد این قرار داد جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد  این در حالی است که آمریکا و کشورهای هم پیمان با آن بر خلاف تعهد و پیمان مندرج در توافق نامه برجام نه تنها تحریم های قبل از برجام را لغو نکردند بلکه تحریم های متعدد دیگر علیه کشورمان وضع کردند.

موافقان برجامی پیش از تصویب آن وعده های متعددی در قبال به تصویب رسیدن این توافق نامه عنوان می کردند که هم اکنون می توان گفت مطالب بیان شده در آن زمان وعده هایی برای رسیدن به هیچ بوده است؛ در این بین شاهد بودیم مقامات ارشد کشورمان حتی تأمین آب در سرزمین مان را به تصویب این معاهده گره زدند و در کنار آن با منتقدان برخورد می کردند.

پس از امضاء توافق نامه برجام بین کشورهای ۵+۱، حامیان دولت جشن هایی را به بهانه این پیروزی واهی گرفتند و در زمان هیاهوی رسانه ای برجام مباحث تحلیلی و کارشناسانه منتقدان این طرح از دست رفت.

در زمان همزمان با تصویب و امضاء توافق بین المللی برجام روزنامه ها و سایت های خبری استان کرمان و طرفدار دولت گزارشات متعددی از  این توافق نامه منتشر کردند.

«روزنامه پیام» از جمله نشریات بومی شهر کرمان در ۲۳ تیر ماه سال ۹۴  گزارشات و تحلیل های صفحه اصلی خود را به توافق برجام تخصیص داده بود.

دیگر روزنامه بومی شهر کرمان «کرمان امروز» در بین اخبار خود در آن تاریخ در گزارشی از توافق نامه برجام به عنوان گشوده شدن قفلی دیگر توسط دولت تدبیر و امید یاد می کند که  سرانجام توافق برد_برد حاصل شده است.

ایسنا «منطقه کویر» از جمله خبرگزاری های حامی دولت در گفتگویی با نماینده اصلاح طلب شهرستان های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی از برجام به عنوان پیروزی استقامت، شکست تحریم یاد می کند و امیری خامکانی در این گفتگو تأکید داشته است که در برجام با  قاطعیت پیروز شدیم.

این خبرگزاری در گفتگویی دیگر با در خصوص برجام با علیرضا رزم حسینی استاندار وقت استان کرمان داشته است؛ او معتقد بود که توافق وین منشأ تحول در اقتصاد  ایران خواهد بود.

همچنین یک روز پس از تصویب برجام  خبرگزاری ایسنا« منطقه کویر» گفتگویی با محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی داشته است؛ وی در این گفتگو معتقد بود از امضاء توافق نامه برجام به عنوان پیروزی ماحصل ایستادگی و مقاومت مردم ایران یاد می کند  و همچنین پور ابراهیمی عنوان کرده بود که با این اقدام در مسیر و رویکرد جدیدی قرار گرفته ایم.

دیگر سایت حامی دولت«گفتار نو»؛ در آن ایام به انتشار سخنان رئیس جمهور حسن روحانی و موارد متعدد بیان شده در نشست وین پرداخته است واز تصویب و به امضاء رسیدن برجام با عنوان  مذاکرات هسته‌ای پایان یافت تحریم‌ها شکست یاد می کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا در استان کرمان پس از تصویب برجام گزارش میدانی از جشن مردم کرمان تحت عنوان جشن تدبیر و ایستادگی در کرمان تهیه کرده بود که مردم پس از انتشار بیانیه ۵+۱ با حضور در خیابان ها به شادمانی پرداخته اند. همچنین این خبرگزاری گزارشی دیگر از جیرفت پس از تصویب و امضاء برجام در این شهرستان و شادمانی مردم منتشر کرده بود.

بنابر این گزارش؛ با گذشت بیش از چهار سال از تصویب و امضاء برجام نه تنها آمریکا و هم پیمانان این دولت به تعهدات خود عمل نکردند بلکه شاهد بودیم پس از انتصاب ترامپ به عنوان ریاست جمهوری آمریکا؛ این دولت از برجام خارج شد.

در دوران پسا برجام موارد متعدد دیگری همچون کانال مالی اینستکس، FATF، CFT  و … برای کشورمان مطرح شده است که با رصد و نگاهی گذرا به آن متوجه خواهیم شد که نه تنها این موارد تأمین کننده منافع جمهوری اسلامی ایران است بلکه تمامی اطلاعات آحاد ملت ایران در اختیار بیگانگان و دشمنان کشورمان قرار خواهد گرفت و حال اینکه چرا مسئولین ارشد کشوری که به تصویب برجام نافرجام اهتمام داشتند تأکید بر موارد دیگری همچون  پیوستن ایران به  FATF و CFT  دارند در حالی که چه تضمینی وجود دارد که این موارد به نتیجه برسد؟

تنها آنچه که امروزه مسئولان مذاکره کننده و رسانه های حامی آنها توانستند از درخت خوش بینی به غرب و وعده های دروغین آنها برای ملت ایران بچینند، چیزی جز افزایش تحریم ها و مشکلات معیشتی برای مردم کشورمان نیست. رسانه های حامی دولت که در روز تصویب و امضاء توافق نامه بین المللی برجام بر کوس خوشحالی می کوبیدند و از برجام به عنوان فرجام نیک یاد می کردند، مواضعی دیگر را اتخاذ کردند و با رویکرد انتقادی مطالبی را با عنوان «برجام زیر چرخ گوشت» و «سفره های خالی در انتظار تدبیر» در نشریات خود به چاپ رساندند. امید است این رسانه ها از گذر زمان و گذشته عبرت گرفته و پاسخگوی عملکرد رسانه ای خود در آن ایام باشند.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true