×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ حسن اشرف گنجوئی کارشناس مسائل آب در استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما؛ با بیان اینکه مطالعه و اجرای سد هلیل رود پنجاه سال گذشته توسط یک شرکت سر شناس خارجی انجام شده است، گفت: در مناطق اطراف رودخانه ایستگاه هواشناسی در آن زمان وجود نداشت؛ بنابراین شرکت اجرا کننده سد با مشابه سازی سایر نقاط جهان این سد را بر اساس نیاز آبی تمام کشاورزان جیرفت طراحی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه سد هلیل رود متناسب با نیاز اقلیمی منطقه طراحی شده است، ابراز کرد: زمانی که کارشناسان سد هلیل رود فعالیت می کردند، به آنان گفته نشده است که در آینده می خواهند از تمامی سرشاخه های رودخانه طرح آبخیزداری اجرا کنند و یا می خواهند سد خاکی احداث نمایند؛ تا آنان بر اساس پارامترهای مختلف ارتفاع سد را زیاد کنند و یا چاره ای دیگر اتخاذ نمایند.

این کارشناس مسائل آب در استان کرمان ادامه داد: با ساختن سد هلیل آب کشاورزی اراضی پائین دست تأمین می شود و فکری برای اراضی بالا دست نشده است؛ چرا که در آن زمان نیاز نبود و بر اساس این مبنا سد را طراحی و اجرا کرده اند.

اشرف گنجوئی تصریح کرد: اولین اقدامی که وزارت نیرو و شرکت سهامی آب منطقه ای راه اندازی شرکتی به نام احیا سد هلیل رود بود به این معنا که در قسمت پائین دست سد هلیل سه هزار و ۲۰۰ هکتار زمین گرفتند که بر اساس آن گفتند که سه هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه خواهند داشت و ۸۰۰ سهم را به کرمانی ها فروختند.

وی با بیان اینکه این حجم آب توسط شرکت احداث کننده هلیل رود طراحی نشده بود، اظهار کرد: اما آقایان به جد پیگیر بودند که آب از سد آزاد شود؛ این در حالی بود که کل آبی که از سد آزاد می شد به سه هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه نمی رسید.

این کارشناس مسائل آب در استان کرمان با اشاره به اینکه شرکت احیا هلیل رود بر اساس ترانشه اقدام کرده بود که انگار این ترانشه می خواهد مسیر رودخانه هلیل رود را به طور کامل منحرف کند، عنوان کرد: در آن زمان کار به مجلس شورای اسلامی کشیده شد که مسیر جدیدی برای رودخانه هلیل رود درست کرده اند و چنانچه سیل بیاید شهر باستانی جیرفت خراب خواهد شد.

اشرف گنجوئی افزود: از رودخانه هلیل رود انحراف به زمین ها دادند و بخشی از اراضی را گرفتند و زیر کشت و کار بردند؛ این مسئله در اقداماتی که شرکت احداث کننده سد هلیل اتخاذ کرده بود، نبود؛ به دنبال این اقدام به کشاورزان منطقه به منظور بهره برداری از آب فشار می آمد چرا که تا قبل از احداث سد مشکلی در زمینه تأمین آب نداشتند؛ بنابراین آنان اقدام به حفر چاه کردند.

وی با تأکید بر اینکه مقصر چاه زنی در این منطقه وزارت نیرو است، ابراز کرد: اگر آب قبلی که کشاورزان برای اراضیشان استفاده می کردند در اختیارشان بود و شرکت احیا هلیل برای غیر جیرفتی راه اندازی نمی شد به این معنی که حقوق جیرفتی ها را به افرادی تسهیم کرده اند؛ کشاورزان اقدام به حفر چاه نمی کردند.

این کارشناس مسائل آب در استان کرمان با بیان اینکه با محدود شدن منابع آبی کشاورزی جیرفت را رو به نابودی بردند، اظهار کرد: بنابراین اساسی ترین پارامتر در حفر چاه غیر مجاز در جنوب استان وزارت نیرو است.

اشرف گنجوئی با بیان اینکه وزارت نیرو در در جهت تأمین آب شرب و کشاورزی استان کرمان نقش تخریبی دارد، عنوان کرد: تا زمانی که وزارت نیرو اعتراف به خرابکاری های صورت گرفته نکند و به آنها خاتمه ندهد؛ راهی برای تأمین آب استان پیدا نخواهد شد.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true