×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ حجت الاسلام و المسلمین احمد شیخ بهایی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن ماه مبارک رمضان گفت: کلمات بزرگان برای جامعه بشری مشکل گشاست؛ به ویژه زمانی که این سخنان به منابع وحی متصل و از آنها سرچشمه می گیرد.

استاد درس خارج فقه در کرمان ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب شایسته مقام امامت امت هستند تا آنان را به سوی خدا و سعادت دنیا و آخرت سوق دهند و در سخنان خود نیز کدهایی را به منظور گشایش درها به سوی دنیا عظیم قرآن عنوان کردند.

باطن قرآن برای اولیا الله و کسانی که رسوخ در علم دارند،است

وی با اشاره به اینکه ظاهر و باطن قرآن عمیق است، تصریح کرد: ظاهر قرآن برای کسانی که به دنبال زیبایی هستند و با نگاه زیباشناسانه به قرآن نگاه می کنند بسیار زیباست که دراین زمینه از تنظیم صوت، تلاوت، قرائت، نوشتن، خواندن و توجه به مضامین قرآن کریم می توان اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی با بیان اینکه باطن قرآن برای اولیا الله و آنانی که رسوخ در علم دارند، است و در دسترس همگان نیست، عنوان کرد: از جنبه ظاهر قرآن، مطالبی را که همه می توانند متوجه شوند در دسترس همگان است.

حل مشکلات جوامع بشری با استفاده از دستورات قرآن

این کارشناس مسائل مذهبی ابراز کرد: قرآن کریم بسیاری از مشکلات جوامع بشری را می توانند حل کند؛ به ویژه در این زمان که ویروس کرونا توانست پلیدی درون جوامع بشری دور از قرآن را آشکار کند و در معرض نمایش بگذارد.

وی تأکید کرد: قرآن کریم قواعد زندگی را مشخص می کند که زندگی بر اساس چه پایه هایی باید باشد و این مسئله برای تمامی مردم دنیا است که نگاه به زندگی را عوض و واقعیت زندگی را درک کنند.

قرآن قاعده های زندگی ابدی را طراحی کرده است

استاد درس خارج فقه در کرمان بیان کرد: اگر ما زندگی را منحصر به فاصله تولد تا مرگ و کسب قدرت، ثروت و شهوت بدانیم؛ ممکن است زندگی ما تأمین شود؛ ولی در آخرت هیچ بهره ای نخواهیم داشت و این زندگی با مرگ به پایان خواهد رسید.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی ادامه داد: زندگی بشر ادامه دارد و صرفا برای زندگی در این دنیا نیامده است بلکه آمده که تا ابد زندگی کند و نحوه زندگی متفاوت داشته باشد؛ لذا قرآن برای این نوع زندگی قاعده هایی را طراحی کرده است که ابدیت این زندگی و سعادت دنیا و آخرت را تأمین می کند.

دنیا ابزاری برای آخرت است

این کارشناس مسائل مذهبی عنوان کرد: اگر این مسئله مبنا و قاعده زندگی شود، مسائل بسیار متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال اگر همین سخنانی که عنوان می شود بر مبنای دنیا و برای شهرت و خودنمایی باشد؛ با مرگ همه چیز به پایان می رسد؛ بنابراین توجه به دنیا و آخرت باید با هم صورت گیرد و بدانیم که دنیا ابزاری برای آخرت قرار داده شده است.

وی تصریح کرد: رهبر فرزانه انقلاب در بخشی از سخنان خود به قارون و ثروت هنگفت او اشاره داشتند؛ قارون ثروت خود را نتیجه علم و تلاش خود می دانست و به آن می بالید؛ به او گفتند در آخرت بهره خود را از دنیا فراموش نکند از آن چیزی که خدا به تو داده است آن را وسیله ای برای به دست آوردن آخرت خود کن.

هزاران دستور قرآن کریم برای مناسبات اجتماعی و رفتار انسان ها با یکدیگر

استاد درس خارج فقه در کرمان ادامه داد: در دنیا ما شاهد دزدی ها، ظلم ها بوده ایم که حکومت ها ظلم می کنند؛ چرا که هدفشان ثروت و قدرت دنیا است.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی با اشاره به بخش دیگری از بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مناسبات اجتماعی اظهار کرد: هزاران دستور در قرآن است که انسان ها چگونه با یکدیگر رفتار کنند و در جای دیگر رهبر حکیم انقلاب عنوان کردند که در قرآن آدمی را در زمینه غیبت، تهمت، مسخره کردن نهی کرده است.

سیستم خبری دنیا بر پایه شایعه و گمانه زنی شده است

این کارشناس مسائل مذهبی ابراز کرد: سیستم خبری دنیا بر اساس شایعه، گمانه زنی، احتمالات بی پایه و اساس شده است در حالی که قرآن این اقدامات را نهی می کند و می فرماید مسئله ای را که یقین دارین عنوان کنید.

وی افزود: در زمینه مسائل اخلاقی و عدالت اجتماعی اسلامی تأکید شده است که در اجرای عدالت گرایشات فامیلی، نژادی و جناحی را نبینید و فقط بر اساس عدل و انصاف رفتار شود.

باید دستورات اسلام را در مناسبات اجتماعی بیاوریم/ قاعده زندگی مربوط به زندگی دنیا و آخرت است

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی با تأکید بر اینکه باید دستورات اسلام را در مناسبات اجتماعی بیاوریم، گفت: اگر عدالت را مبنا بگذاریم و با هر کسی و در هر جایگاهی که جرم مرتکب شد، یکسان برخورد شود؛ بسیاری از مشکلات در جوامع برطرف خواهد شد.

استاد درس خارج فقه در کرمان با اشاره به اینکه قاعده زندگی فقط مربوط به دنیا نیست بلکه زندگی مجموعه دنیا و آخرت است، عنوان کرد: در زنگی دنیا به ظالم تکیه نکنید، ممکن است مشکل زندگی دنیوی را حل کند اما مشکل ابدیت ما را هرگز حل نخواهد کرد.

عدم تمایل به ظالمان از دستورات راهبردی قرآن است

وی افزود: شاهد هستیم که کشورها و دولت هایی که به ظالمان و مستکبرین عالم تکیه کرده اند، در شرایط کنونی چگونه تنها مانده اند؛ بنابراین یکی از دستورات راهبردی قرآن تمایل پیدا نکردن به ظالمان است که این دستور می تواند نظام ها و ملت ها را نجات دهد.

این کارشناس مسائل مذهبی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به خواسته های خود در حد تمایلاتمان برنامه ریزی نکنیم، گفت: ما باید برای رسیدن به اوج و ارتباط بی نهایت با خدا و حقیقت هستی برنامه ریزی کنیم.

ملت متصل به معدن عظمت خدا هرگز ذلیل نمی شود

استاد درس خارج فقه در کرمان ادامه داد: ملتی که امیدوار و متصل به معدن عظمت خدا است؛ این ملت هرگز ذلیل نمی شود و خود را افسرده نمی گیرد و در سخت ترین شرایط با روحیه خوب با آن شرایط برخورد می کند.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ بهایی افزود: تفاوت بیمارن کرونایی که اعتقاد به خدا دارند با بیمارانی که اعتقادی به خدا ندارند را شاهد هستیم که به سرعت خودکشی، خشونت و … در این جوامع رواج پیدا می کند؛ اما در جوامع اسلامی به جای آنکه نسبت به اتفاقات افسرده شوند، نشاط پیدا می کنند و به منظور کمک و همیاری به صحنه می آیند.

سعادت دنیا و آخرت با اجرای دستورات قرآن در زندگی

وی با تأکید بر اینکه در جوامع اسلامی از مال، جان، وقت و سرمایه خود به منظور رسیدگی به بیماران می گذرند، عنوان کرد: در تلاوت قرآن علاوه بر ارتباط با خداوند متعال توجه مان به تمامی معارف بلندی که مناسبت های اجتماعی، ارتباط با دوست و دشمن تعریف می شود، معطوف خواهد شد.

این کارشناس مسائل مذهبی در پایان خاطر نشان کرد: اگر دستوران قرآن را در زندگی و در جامعه در حد توان اجرایی و به جوامع بشری هدیه کنیم؛ در آن صورت سعادت دنیا و آخرت نصیبمان خواهد شد و اینکه در ماه مبارک رمضان خداوند دستورات قرآن کریم را بر زبان رهبر حکیم انقلاب جاری ساختند تا راهگشا باشد، نعمت بیکران الهی بود.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true