×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
false

یدالله موحد گفت: چنانچه تحول مورد نظر ریاست قوه قضاییه در صدور ارا وت صمیمات قضایی از حیث اتقان  مبتنی بر مستدل، مستند، منطقی وقابل فهم بودن و قدرت اقناع کنند گی  محقق شود، بخش قابل ملاحظه ای از سند تحول عملیاتی شده و کارامدی ورضایت مندی  واعتماد عمومی به دستگاه عدالت را تضمین می نماید.

به گزارش ناب نیوز؛ یدالله موحد در نشست تبیین سند قضایی در جمع روسای حوزه های قضایی،دادستان ها و قضات شرق استان کرمان گفت: امروزه یکی از گلایه مندی های مردم صدور ارا  کلی واستدلال های مبهم قضایی است.

وی ادامه داد: انتظار مراجعان ومحکومان  قضایی ان است که ضمن رأی به دفاعیات آنان پاسخ روشن و قابل درک داده شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان بیان کرد: هر چند که با تراکم ارجاعات وکثرت پرونده ها مجالی برای کارگزاران عدالت  برای پرداختن به این مهم  باقی نمی ماند  با این وجود همکاران قضایی با اهتمام لازم وبرای ارتقا جایگاه عدالت قضایی کشور بایستی مجاهدانه در این جهت حرکت نمایند تا رویه نظام قضایی اسلامی   براین مبنا استوار گردد.

موحد با اشاره به شاخص های مد نظر در دستورالعمل ارزیابی اتقان آراء قضایی، عنوان کرد:این دستورالعمل به دلیل ضرورت اتقان آراء قضایی و فراگیر شدن آن به عنوان پیش نیاز تحول قوه قضاییه و به  منظور ارتقای کیفیت دادرسی، نظارت کیفی بر نحوه عملکرد قضایی و افزایش صدور آراء متقن و مستحکم صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این دستورالعمل  رعایت قوانین و مقررات مربوط به صلاحیت  مراجع قضایی از قبیل ذاتی، محلی و صلاحیت شخصی قاضی و متکی بودن رأی بر تبیین مبانی استنباط و دلایل معتبر با ذکر دقیق آن ها در متن رأی، به عنوان شاخص های رأی متقن ذکر شده است.

وی ادامه داد:مستند بودن، موجه بودن، جامعیت، شفافیت، عدم وجود ابهام و اجمال،  قید حضوری یا غیابی بودن، قطعیت یا قابل اعتراض بودن رأی و مهلت و مرجع رسیدگی به اعتراض (توصیف وضعیت رأی)، دارا بودن نثر روان و قابل فهم برای مخاطب و رعایت اصول نگارش فارسی از دیگر شاخص های رای متقن مطرح شده است.

وی از منسجم بودن رای، دادرسی و صدور رای در چارچوب کیفرخواست، رعایت اصل قانونی بودن جرم و مجازات، تناسب در صدور قرارها و تعیین مجازات ها و اقدامات تأمینی؛ بهره گیری دقیق از مقررات مربوط به تخفیف یا تشدید مجازات و استفاده صحیح و مناسب از نهادهای ارفاقی، مانند خودداری از تعقیب متهم، تعلیق یا ترک تعقیب، ارجاع به میانجی گری، تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، معافیت از کیفر و اعمال مجازات های جایگزین حبس سایر شاخص‌های رای متقن یاد کرد.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true