×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ سید حسین صابری در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به نهم اردیبهشت ماه روز شوراها با بیان اینکه ارزیابی شوراها از دو نگاه قابل بررسی است، گفت: یک نگاه به صورت عام و مد نظر قرار دادن جایگاه شوراها به عنوان یک نهاد اجتماعی، سیاسی و مردمی است و نگاه دیگر نقش شوراها در شهر و عملکرد آنها و توجه به اولویت ها است.

وی با تأکید بر اینکه در هر دو نگاه باید شرایط روز کشور، منطقه و دنیا را در نظر گرفت، تصریح کرد: شوراها به عنوان یک نهاد عمومی، غیر دولتی و مردمی در عین انجام وظیفه باید در زمینه مطالبه گری از دولت به عنوان نماینده مردم و بر اساس وظایف قانونی خود همکاری بیشتری با دولت ها داشته باشند.

شوراها به عنوان زبان گویای مردم، مطالبه گر باشند

این فعالی سیاسی با بیان اینکه شوراها باید در بسیاری از موارد زبان گویای مردم باشند و به وظیفه مطالبه‌گری خود عمل نمایند، عنوان کرد: به نظر می رسد در این مسئله دچار ضعف بوده اند و در این راستا جای گلایه جدی وجود دارد.

دبیر شورای نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان ادامه داد:  قشر عظیمی از کارگران شریف و بازنشستگان تحت پوشش تأمین اجتماعی ساکنین شهر و روستاها هستند که می توان گفت ولی نعمتان شوراهای شهر و روستا هستند که با وجود مصوبه دولت در قانون بودجه، مورد بی مهری و بی عدالتی شوراهای کار قرار گرفته اند و در این مسئله جای اعتراض و مداخله شوراها خالی است و در این زمینه باید پیگیری و اقدام جدی صورت گیرد.

شوراها بدانند تصمیمات آنها بر اساس قانون اساسی و مصوبات قانونی دولت است

وی بیان کرد: نکته دیگر که از عملکرد شوراها می‌توان استنباط کرد این است که شوراها بعضاً فکر می کند که تنها تصمیم گیر و قانون گذار اصلی هستند و این برداشت سبب واقع شدن برخی مصوبات خلاف و ناهماهنگ می شود که مورد اعتراض و رد کمیته تطبیق فرمانداری های می شود و مشکلاتی را برای نیز خاصه برای شهرداری ها به وجود می آورد.

این فعال سیاسی ابراز کرد: شوراها باید بدانند که اقدامات و تصمیمات آنها در چارچوب قوانین بالا دستی نظیر قانون اساسی، قوانین عادی مجلس و مصوبات قانونی دولت است و فلسفه وجودی آنها مربوط به موضوعاتی است که قانون عادی مسکوت و یا مبهم است و به منظور گره گشایی کار مردم و شهرداری‌ها هستند.

امروز هماهنگی نسبی بین شورای شهر، شهرداری و استانداری کرمان برقرار است

صابری افزود: نکته دیگر اینکه شوراها،شوراهای شهر و روستا هستند و در پاره‌ای از موارد تصور می شود که این شورا، شورای شهرداری هاست و حرکت آنها صرفاً توجه به شهرداری و خدای نکرده نادیده گرفتن مصالح شهر و منافع قانونی مردم و شهروندان است که این مهم باید مورد عنایت خاص قرار گیرد.

دبیر شورای نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان در خصوص ارزیابی عملکرد شورای پنجم شهر کرمان گفت: معتقدم تنش های ماه های ابتدایی در این شورا کم شده است و امروز یک هماهنگی نسبی بین شورا، شهرداری و استانداری برقرار است که نتیجه تعامل چند طرفه است که باید به اجرای دقیق قوانین نیز در این زمینه توجه شود.

شورای شهر کرمان تصور می کند که متصدی تمام عیار جزئیات کاری شهرداری است

وی با اشاره به اینکه توجه به برنامه‌ریزی و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام شهری یکی از ویژگی‌های مثبت شورای پنجم است که جای تقدیر و تشکر دارد، عنوان کرد: ضعف اطلاع رسانی عمومی در بخش‌های مختلف از جمله کمیت و کیفیت عوارض و تعرفه‌ها قیمت تمام شده پروژه ها مشهود است که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

این فعال سیاسی بیان کرد: به نظر می‌رسد شورا تصور می کند مالک الرقاب و متصدی تمام عیار جزئیات کاری شهرداری است و حال آنکه کار و رسالت شورا بیشتر کارگشایی، تصویب برنامه ها و نظارت بر اجرای آن و هماهنگ با قوانین بالادستی است.

شورای شهر از دو نقش مشارکت و نظارت غفلت کرده است

دبیر شورای نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان ابراز کرد: مسئله دیگر پیگیری امورات شهر و شهروندان با همکاری شهرداری از طریق سایر دستگاه ها است که شورا باید مد نظر قرار دهد که به نظر می رسد این کار با کمترین مداخله، نظارت و همکاری انجام می شود.

صابری با تأکید بر اینکه چنانچه کمی به قوانین توجه شود، شوراها در بیشتر موارد نقش و وظیفه هماهنگی، همکاری، مشارکت و نظارت را دارند که از هر دو نقش مشارکت و به ویژه نظارت غفلت شده است، گفت: شوراها باید به عوامل اجرایی (شهرداری) اعتماد و عنایت بیشتری داشته باشند تا شهرداری با آزادی منطقی بیشتر و حساب شده و با سرعت بیشتر پاسخگوی مردم و شهروندان باشند.

ضرورت وضع قوانین به منظور جلوگیری از توسعه فیزیکی کرمان توسط شورای شهر

وی در خصوص اولویت های که باید در شورای شهر کرمان اتخاذ شود، اظهار کرد: شهر کرمان شرایط و ویژگی‌های خاصی دارد که اگر در این زمان و یا شوراهای آتی مورد عنایت قرار نگیرد شهر و شهروندان دچار مشکلات جدی خواهند شد.

این فعال سیاسی بیان کرد: وسعت شهر کرمان بسیار گسترده شده و اداره شهر را دچار مشکل کرده است بنابراین باید با وضع قوانین و ضوابطی از توسعه فیزیکی در سطح شهر با جدیت جلوگیری و انگیزه‌های لازم برای احیای بافت‌های فرسوده شهر فراهم شود.

عدم توزیع عادلانه خدمات عمومی شهری در نقاط مختلف

دبیر شورای نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان با تأکید بر اینکه خدمات عمومی شهری که تأمین آن ها به عهده شهرداری و سایر دستگاه‌ هاست به صورت عادلانه در سطح شهر توزیع نشده و بنابراین مشکلات خاصی را ایجاد کرده است؛ نظیر خدمات آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی، امنیتی و رفاهی که بخشی از مشکلات ترافیک فعلی ناشی از همین غفلت ها است.

صابری عنوان کرد: شهر کرمان مسطح و تقریباً بدون شیب است و با توجه به بارندگی ها حتماً باید این مسئله در دست مطالعه قرار گیرد که با هر بارندگی مختصری شهروندان و شهرداری دچار مشکل و خسارت نشوند.

سردرگمی شهری و سنگینی ترافیک کرمان در پی اجرای ناقص ضوابط 

این فعال سیاسی با بیان اینکه حمل و نقل و سردرگمی شهری و سنگینی ترافیک یکی دیگر از مسائلی است که باید در برنامه های شورای شهر اتخاذ شود، ابراز کرد: به نظر می‌رسد این مسئله ناشی از اجرای ناقص ضوابط است که اگر مورد عنایت قرار گیرد به راحتی بخش عمده‌ای از آن حل خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه باید به ساماندهی ترافیک و اصلاحات کم هزینه بیشتر پرداخته شود تا ایجاد تقاطع‌های پرهزینه گفت: ناگفته نماند که همکاری و همراهی سایر دستگاه‌ها نیز در این امر ضروری است تا در یک تعامل سازنده و هماهنگی مشکلات یکی پس از دیگری برطرف شود.

شوراها در کنار مجلس یازدهم با اصلاح قوانین زمینه خدمت رسانی را فراهم کنند

صابری اظهار کرد: شوراها باید بدانند که منتخب مردم هستند و باید با کمک دیگران در خدمت مردم باشند و ملاک اصلی کار آنان عملکرد انقلابی، اسلامی و عدالت محور است که توجه به نیازهای حاشیه‌نشینی که بعضاً فراموش شده باید در دستور جدی کار قرار گیرد.

دبیر شورای نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان اینکه شوراها باید ترمیم اساسی آسفالت، بخش عمده ای از شبکه معابر و خاصه حاشیه شهر و تکمیل معابر شهرک های جدید در اولویت قرار دهند، گفت: جا دارد که شوراها با آغاز به کار مجلس یازدهم که با شعارهای خاص انقلابی، اسلامی، عدالت گونه و مردم‌ محور شکل گرفته است خود را همراه و همکار بدانند.

این فعال سیاسی خاطر نشان کرد: شوراها با کمک مجلس یازدهم با اصلاح و وضع قوانین لازم و توجه به امر نظارت و با اختیارات بیشتر به شهرداری ها زمینه خدمت رسانی را فراهم کنند.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true