×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ فروردین - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ حسن اشرف گنجوئی کارشناس مسائل تأمین آب استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما؛ با بیان اینکه کلوت شهداد گودترین و کم ارتفاع ترین نقاط ارتفاعی استان است، گفت: در برخی از جاها سطح تراز این نقطه به سطح تراز دریا می رسد؛ بنابراین گودترین منطقه استان است.

وی با اشاره به اینکه مناطق اطراف شهر کرمان عمدتا کوهستانی و گسترده است، ابراز کرد: این مناطق زیرحوضه‌های آبریزی دارند که این زیرحوضه‌ها پس از هر بارندگی، مناطق سیلابی‌شان به سمت کلوت شهداد متمرکز می شود.

بررسی مسائل آب کلوت شهداد از دو منظر آب‌های زیرزمینی و سیلاب ها

این کارشناس مسائل تأمین آب در استان کرمان ضمن بیان اینکه مسئله آب در منطقه کلوت شهداد از دو منظر آب های زیر زمینی و سیلاب های پس از بارندگی قابل بررسی است، تصریح کرد: آب های زیرزمینی یا همان آب های دائمی و پایه هستند و سیلاب ها پس از وقوع بارندگی و ذوب شدن یک باره برف حاصل می شود که به سرعت و از طریق سرشاخه ها و دره های مختلف با هم یکی شده و به کلوت شهداد ورود پیدا می کنند.

اشرف گنجوئی ادامه داد: جریانات آب های زیر زمینی به صورت دائمی عمل می کنند که کوهپایه یکی از زیر حوضه های است که آب ناشی از بارندگی در این منطقه را به کلوت شهداد منتهی می کند.

وی بیان کرد: کوهپایه از جمله مناطق خوش آب و هوای شهر کرمان است که اغلب از آن به عنوان منطقه تفریحی یاد می شود و تمام مناطق اطراف آن کوهستانی است که دره های مختلف دارد و این دره ها پس از هر بارندگی سیلاب روان دارند  و از طریق رودخانه درخت انگوئیه به سمت چهار فرسخ جاری شده و پس از آن به سمت کلوت شهداد روان می شوند.

وسعت حوضه آبریز کوهپایه بیش از ۲۵۰ کیلومتر مربع است

این کارشناس مسائل تأمین آب در استان کرمان با اشاره به اینکه وسعت حوضه آبریز کوهپایه بیش از ۲۵۰ کیلومتر مربع و دارای حجم آب چشم گیری است، اظهار کرد: پس از هر بارندگی، ذوب برف و یخ مناطق کوهستانی  آب از این حوضه آبریز به صورت جریان های زیر زمینی تخلیه می شود.

اشرف گنجوئی افزود: راور از جمله مناطق بسیار حساس و اثر گذار برای کلوت شهداد است به این معنا که تمام حوضه های آبریزی که در شهرستان زرند و اطراف آن هستند شیب آنها به سمت راور است و از این منطقه به سمت کلوت شهداد آب های پایه، زیر زمینی و مستمر جاری می شود.

وی گفت: در لایه های غیر قابل نفوذ، آب طی سالیان متمادی ذخیره شده و به شکل امروزی که دریاچه است مشاهده می کنیم و اینکه برخی از رسانه ها عنوان می کنند دریاچه در منطقه کلوت شهداد خلق شده است به این معنا است که آنها معنا و مفهوم طبیعت را نشناخته اند.

بررسی علل تشکیل دریاچه کلوت شهداد

این کارشناس مسائل تأمین آب در استان کرمان اینگونه سخنان که بیان می کنند دریاچه جدید در کلوت شهداد خلق شده است هیچ گونه سنخیتی با شرایط حاکم بر این منطقه ندارد، عنوان کرد: زمانی که می توانیم از دره و رودخانه درخت انگوئیه که آب پایه دارد و در شهداد بهره برداری می کنیم؛ چرا آن را آزاد بگذاریم تا به سمت کلوت شهداد برود و دریاچه تشکیل دهد و افرادی که شناختی ندارد عنوان کنند که دریاچه جدید خلق شده است.

اشرف گنجوئی با اشاره به آب پایه و دائمی در دره های دهران، فوسکی، کوهپابه دوران و دهنه غار اظهار کرد: از آب پایه این مناطق می توان به بهترین شکل در خدمت روستاها به منظور عمران و آبادانی، ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی استفاده کرد تا بتوانیم روستاها را متمرکز کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دریاچه کلوت شهداد نمادی از بی توجهی، بیکاری، عدم شناخت و برنامه ریزی ارگان های مسئول تأمین آب است، تصریح کرد: مایه تأسف است که در استان کرمان با وجود دره ها و حوضه های آبریز گسترده، موقعیت های مناسب برای ذخیره سازی آب، احداث سیل بند و بندهای انحرافی به ناگاه بیان کنیم دریاچه ای که جدید خلق شده است.

وضعیت در استان به جائی رسیده که می گویند دریاچه جدید در کلوت شهداد ایجاد شده است

این کارشناس مسائل تأمین آب استان کرمان متذکر شد: بیان کردن این موارد ناشی از عدم شناخت ارگان های مسئول تأمین آب استان است؛ چرا که چگونه ممکن است وزارت خانه گسترده ای مانند نیرو که در استان پایگاهی به نام شرکت سهامی آب منطقه ای فعالیت می کند و موسسات متعددی مطالعات مختلفی دارند؛ وضعیت در استان به جائی رسیده که به دلیل عدم شناخت و تفکر بیان می شود که دریاچه جدید در کلوت شهداد خلق شده است.

اشرف گنجوئی با اشاره به اینکه کوهپایه دوران در حال حاضر ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب به صورت پایه از آن جاری می شود، تصریح کرد: تمامی آب از این منطقه به وسیله دهنه دره غار در جهت شیب کلوت شهداد سرازیر می شود؛ همچنین تمامی سیلاب های با دبی بیش از ۵۰ متر مکعب در ثانیه پی از هر بارندگی به سمت کلوت شهداد متمرکز می شوند.

وی بیان کرد: همچنین در خصوص مناطق راور نیز همانگونه که گفته شد تمامی شیب های شهرستان زرند و اطراف آن به سمت کلوت شهداد منحرف می شوند.

با ذخیره آب در کلوت شهداد، ذخیره آب دهی در قنوات راور افزایش پیدا می کرد

این کارشناس مسائل تأمین آب استان کرمان با بیان اینکه در محل انحراف رودخانه مادر چاه قنوات راور راه اندازی شده است، ابراز کرد: این مسئله نشان می دهد که بزرگان و نیاکان ما قرن ها قبل با وجود در دست نداشتن تکنولوژی و امکانات در حد دیدگاه خودشان قدم هایی را برداشته بودند که به طور واقع چشمگیر، ارزنده و ماندگار بوده است.

اشرف گنجوئی ادامه داد: اما ما متناسب با زمان خودمان هیچ کاری انجام نداده ایم؛ در گلوگاهی که تمامی سیلاب ها جاری و متمرکز به سمت کلوت شهداد می شوند؛ می توانستیم بند خاکی و خاکریز بزنیم تا بخشی از این سیلاب ها ذخیره شوند.

وی افزود: با ذخیره آب میزان آب دهی قنوات شهرستان راور نیز افزایش پیدا می کرد و این امر موجب رونق در این منطقه می شد و در پی آن مسئله خشکسالی در این شهرستان بیداد نمی کرد.

باید از دریاچه کلوت شهداد درس بگیریم

این کارشناس مسائل تأمین آب در استان کرمان اظهار کرد: چنانچه این اقدامات صورت می گرفت شرایط کشاورزی، اشتغال و رونق اقتصاد مقاومتی را در راور شاهد بودیم که متصذیان امر در استان به این مهم توجه نکرده و بر آن متمرکز نشدند.

اشرف گنجوئی در پایان خاطر نشان کرد: باید از دریاچه کلوت شهداد درس بگیریم که جریان های زیر زمینی و سیلاب هایی که از اطراف مناطق کوهستانی به سمت این دریاچه می روند همگی معنا دار هستند که می تواند برای استان برکت داشته و شرایط تأمین آب و ایجاد اشتغال را در استان به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true