×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
false

آیت الله موحدی کرمانی گفت: به خاطر می آورم در سفر به عراق امام راحل به من فرمودند به دوستان، جامعه روحانیت و مردم بگویید که الان یک خطری انقلاب را تهدید می کند و آن خطر این است که برخی به این فکر افتاده اند که جریان مبارزه را به این صورت در بیاورند که ما به دنبال تشکیل یک مجلس فعال هستیم و از طریق مجلس، شاه را ساقط کنند و حکومت اسلامی را به وجود بیاورند.

به گزارش ناب نیوز؛ آیت الله محمد علی موحدی کرمانی در گفتگو با خبرنگار ما؛ ضمن گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص اقدامات رژیم پهلوی علیه ملت ایران گفت: خفقان عجیبی شاه در آن دوران به وجود آورده بود؛ به خاطر می آورم در جامعه روحانیت برخی از دوستان اتفاقاتی که برای آنها رخ داده بود برای ما نقل می کردند.

رئیس جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: یکی از آقایان می گفت که من را به زندان بردند و وارد فضایی کردند که در آن قسمت، تختی آهنین وجود داشت و زیر آن تخت پریموسی را روشن و فردی را عریان کرده بودند و آن فرد فریاد و ناله می زد؛ چرا که تخت به مانند آتش بود؛ این فرد بیان می کرد که در قسمتی دیگر از زندان مشاهده کردم که فردی را آویزان کرده بودند و از پاهای او خون می چکید.

در زندان ها و شکنجه گاه های رژیم پهلوی چه می گذشت؟

وی افزود: یکی دیگر از روحانیون جامعه روحانیت مبارز نقل می کرد که من را در یک شب تابستان به زندان بردند و من را از اول شب تا صبح می زدند و زمانی که من بیهوش می شدم، من را بر دوششان می انداختند به قدری که زخم ها بهتر شود و بلافاصله با همان بدن زخمی من را بر می گرداندند و مجددا شروع به زدن می کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه شهید آیت الله سعیدی را در زندان شکنجه کردند تا ایشان به شهادت رسید، عنوان کرد: از جمله اقدامات رژیم جنایتکار پهلوی می توان به، به آتش کشیدن سینما رکس آبادان اشاره داشت؛ شاه دستور داده بود زمانی که مردم برای تماشای فیلم در سینما هستند، درب ها را ببندند و سینما را به آتش بکشند.

آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: شاه با این اقدام می خواست اینگونه منعکس کند که این کار، اقدام طرفداران امام راحل است، اما بعدها مشخص شد که آتش کشیدن سینما رکس، کار خودشان بوده است و به خاطر می آورم یکی از شعارهایی که مردم در آن زمان سر می دادند این بود ” ژاله تهران را، رکس آبادان را، جامع کرمان را شاه به آتش کشید”.

تشریح حادثه ۱۷ شهریور در میدان ژاله

رئیس جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: یکی از حوادث تلخ آن دوران، حادثه ۱۷ شهریور بود که این واقعه را همگان شنیده اند که چه کشتاری در میدان ژاله به وجود آمد؛ به یاد می آورم مردم در میدان شهدا کنونی که میدان ژاله نام داشت جمع شده بودند و آن جانیان می گفتند که می کشیم و مردم می گفتند که ما می ایستیم و پس از آن نیروهای رژیم شاه شروع به کشتار مردم کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه از خیابان نیرو هوایی آب بند آمده بود و مردم مشاهده کردند که جنازه ای در جوی آب افتاده و راه را مسدود کرده است، ابراز کرد: تعدادی از شهدای میدان ژاله را به مسجد مسلم ابن عقیل، مسجدی که من امام جماعت بودم، آوردند.

وی افزود: در همان زمان مطلع شدیم نیروهای رژیم پهلوی، دو طرف خیابانی که مسجد در آن قرار داشت را بسته اند و تصمیم داشتند که تمام مردم این خیابان را نیز بکشند و ما به مردم گفتیم که درب منازل خود را باز کنید و مردم را به منازل راه دهید.

الاغی که نام شاه را بر پالان خود داشت

آیت الله موحدی کرمانی بیان کرد: به یاد می آورم که ظهر و زمان نماز شد و من وضو گرفتم که به سمت مسجد بروم و خانواده عنوان کردند که خطرناک است و ممکن است که شلیک کنند؛ به خاطر می آورم که به داخل مسجد رفتم و نیروهای دژخیم شاه در صحن ایستاده بودند و من بی اعتنا از کنار آنها رد شدم و به داخل مسجد رفتم، یکی از آنان می خواست به من متعرض شود و گفتم چه کار دارید، من می خواهم نماز بخوانم که در این شرایط، آن فرد عقب نشینی کرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم در کنار پیکر شهدای میدان ژاله شعار سر می دادند” این سند جنایت پهلوی است”، گفت: پس از نماز که از مسجد بیرون آمدم، مشاهده کردم که مردم بر روی یک الاغ کاغذ بزرگی را نصب کرده بودند و نوشته اند”شاهنشاه آریا مهر” و این حیوان آرام آرام از کنار خیابان می رفت و نیروهای شاه هم که چنین صحبت های را می دیدند، نمی توانستند حیوان را بکشند و به این صحنه می خندیدند.

رئیس جامعه روحانیت مبارز بیان کرد: شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر، مقام معظم رهبری، مرحوم هاشمی از جمله روحانیونی بودند که ما در آن زمان با هم جلسات مخفی داشتیم؛ به یاد می آورم یکی از جلسات در منزل ما برگزار شد و اطلاعاتی به دستم رسید که ساواک از این مسئله مطلع شده است؛ من نیز با یکی از دوستان هم مسجدی به نام آقای ارجمندی تماس گرفتم و گفتم آیا می توانی از تعدادی از مهمانان ما پذیرایی کنی و ایشان نیز پذیرفتند.

جامعه روحانیت مبارز چگونه تشکیل شد؟/ ماجرای هشدار امام نسبت به انحراف در انقلاب چه بود؟

وی با اشاره به اینکه در آن دوران خفقان جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد، عنوان کرد: من و برخی از دوستان همچون مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید باهنر، آقای ناطق نوری در هر دو تشکل عضویت داشتیم.

آیت الله موحدی کرمانی اظهار کرد: به یاد می آوردم که در سفر به عراق با امام خمینی(ره) در کربلا و نجف دیدار داشتم و در خصوص فعالیت های جامعه روحانیت خدمت ایشان مواردی را بیان کردم و امام راحل نیز پیامی را برای ملت ایران توسط من ارسال کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: به خاطر می آورم که امام راحل فرمودند که به دوستان، جامعه روحانیت و مردم بگویید که الان یک خطری انقلاب را تهدید می کند و آن خطر این است که برخی به این فکر افتاده اند که جریان مبارزه را به این صورت در بیاورند که ما به دنبال تشکیل یک مجلس فعال هستیم و از طریق مجلس، شاه را ساقط کنند و حکومت اسلامی را به وجود بیاورند.

رئیس جامعه روحانیت مبارز با اشاره به مطلب فوق و بیان اینکه این تفکر را نهضت آزادی داشتند، ابراز کرد: امام راحل فرمودند که این تفکر بسیار خطرناک است و اگر آنان این کار را انجام دهند، شور انقلاب را از بین می برند و آتش و شعله ای که از طریق انقلاب به جان شاه افتاده است، این آتش و مردم خاموش شوند و اگر بخواهد مجلس تشکیل شود باید شاه دستور به فرمان تشکیل مجلس را دهد  و این در حالی است که ما شاه را به رسمیت نمی شناسیم و این مسئله بینش عمیقی بود که امام خمینی (ره) داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آیت الله علامه طباطبایی نقش بسیار مؤثری در رشد علمی حوزه علمیه و تدریس فلسفه داشتند و فلسفه ای که ایشان بیان می کردند، زیر بنای فلسفه مادیت را و این به طور کلی ویران می کرد و این بزرگترین خدمتی بود که علامه طباطبایی در حوزه علمیه در آن زمان داشت.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true