×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به دستگیری شاهزادگان سعودی گفت: اوضاع جسمی پادشاه هشتاد و پنج ساله عربستان موجب شده که محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به منظور فراهم کردن زمینه پادشاهی خود، دست به یک پاکسازی در هئیت حاکمه عربستان بزند.

وی با تأکید بر اینکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گزینه مناسبی برای آمریکا و لابی رژیم صهیونیستی است، تصریح کرد: لذا آمریکا و لابی صهوینستی محمد بن سلمان را تشویق کردند که خود را برای جانشینی پدر آماده کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: به همین دلیل محمد بن سلمان که احساس می کند به زودی حال پدرش رو به وخامت خواهد رفت و احتمال مرگ وی وجود دارد، برخی از شاهزادگان مخالف خود را به اتهام خیانت بزرگ دستگیر و زندانی کرده است.

هانی زاده افزود: از جمله شاهزادگان دستگیر شده می توان به احمد بن عبدالعزیز آخرین فرزند بنیان گذار عربستان که ولیعهد عربستان است، اشاره کرد و همچنین سه تن از عمو زادگان او و ۲۰ ژنرال وابسته به احمد بن عبدالعزیز، به دلیل انتقادهایی که از رفتار سیاسی محمد بن سلمان دارند، دستگیر شده اند.

وی با بیان اینکه جنگ قدرت آشکاری در عربستان و به منظور جانشینی پادشاه این کشور آغاز شده است، اظهار کرد: این مسئله نشان می دهد که عربستان به سمت یک جنگ قبیله ای در حال حرکت است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بیان کرد: اصرار آمریکا و لابی صهیونیستی برای جانشینی محمد بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان موجب نارضایتی دو قبیله تأثیرگذار سعودی است.

هانی زاده با بیان اینکه شورای بیعت عربستان در سال ۲۰۰۵ به منظور انتقال قدرت سیال آرام پادشاهی این کشور توسط ملک عبدالله بن عبدالعزیز تشکیل شد تا این شورا بر انتقال قدرت در صورت مرگ پادشاه نظارت داشته باشند، گفت: محمد بن سلمان بدون مراجعه به این شورای ۳۴ نفره بیعت قصد دارد که خود را جانشین پدرش معرفی کند و لذا شورای ۳۴ نفره بیعت مخالفت خود را با محمد بن سلمان اعلام کرده اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: محمد بن سلمان نیز شمار زیادی از شاهزادگان و وابستگان به این شاهزادگان را دستگیر کرده و این مسئله نشان می دهد که بعد از مرگ پادشاه عربستان جنگ قدرت به صورت خیابانی و خونین آشکار خواهد شد و احتمال بروز جنگ داخلی در عربستان وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/م

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true