×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ محمد حسن آصفری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با نخست وزیر ژاپن گفت: با نگاه با سوابق گذشته ارتباط ایران با ژاپن مشاهده می کنیم این دو دولت روابط خوب و تعامل سازنده بدون دخالت داخلی در امور یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: دیدار شینزو آبه و سفر او به ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی برای اولین بار شکل گرفته است و لذا از جهات مختلف دارای اهمیت است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ملاقات ترامپ با نخست وزیر ژاپن پیش از سفر او به ایران اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا سیاست درستی را در خصوص ایران دنبال نمی کند و همواره در گفتمان و رفتار آمریکایی ها را در تضاد جدی با ایران می بینیم؛ به این صورت که از یک سو دولت آمریکا صحبت از مذاکره با ایران می زند و از سوی دیگر در هر زمان سیاست های فشار خود را علیه کشورمان افزایش می دهد.

آصفری افزود: آمریکایی ها از ابتدای پیروزی شکوهند انقلاب اسلامی ایران سعی داشتند تا مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند؛ از حمایت از رژیم طاغوت و ایستادگی در مقابل ملت ایران تا بلوکه کردن اموال و پول های ایران در بانک های آمریکایی، سرنگونی هواپیما مسافربری و حمایت از جریان منافقین مجاهدین خلق که همه این موارد نشان از سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران دارد.

وی بیان کرد: پیش از حضور آبه در ایران؛ روسای جمهور قبلی آمریکا نیز از طرق مختلف سعی در ارتباط با کشورمان بوده اند و در این راستا با اعمال فشار، دخالت در امور داخلی و محکوم کردن کشور در مجامع بین المللی اقداماتی را انجام می دادند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این اقدامات نشان از رفتار دو گانه آمریکا دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد، تصریح کرد: دیدار رهبر معظم انقلاب با شینزو آبه در حالی انجام شد که رئیس جمهور آمریکا پیام مذاکره مستقیم با ایران را مطرح می کند.

آصفری افزود: این در حالی است که ترامپ و دولت او نسبت به تعهدات خود در برجام هیچ اقدامی را انجام ندادند و از اعمال فشار و دخالت در امرو داخلی کشورمان کوتاه نمی آیند و رئیس جمهور آمریکا پس از سفر خود به ژاپن تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید می کند.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات رئیس جمهور آمریکا در سال هایی است که زنگ انتخابات به صدا در آمده است، گفت: سطح اقبال عمومی ترامپ در بین ملت آمریکا کاهش یافته است و او تحت فشار از ناحیه سیاستمداران، سناتورها، نخبگان و فرهیختگان آمریکایی است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به فضاحت وزرای آمریکایی در جاسوسی دولت روسیه گفت: ترامپ برای کاهش فشاری که از ناحیه کنگره آمریکا برای سیاست های یک جانبه گرایانه انجام می گیرد؛ فرار رو به جلو را اتخاذ کرده است تا اذهان عمومی را نسبت به این موضوع منحرف کند.

آصفری ادامه داد: اقدامات رئیس جمهور آمریکا به منظور این است که برگ برنده ای را برای انتخابات داشته باشد که او توانسته با ایران مذاکره کنند و دولت های دیگر نتوانسته اند؛ چرا که ارتباط با ایران برای سیاستمداران آمریکایی امتیازی ویژه است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با زور، فشار و تهدید حاضر به مذاکره با آمریکا نیست، عنوان کرد: ایران دارای تمدن کهن هزاران ساله و اهل گفتگو و مذاکره است؛ گفتگویی که طرف مقابل از جایگاه زور قدرت نمایی نخواهد وارد مذاکره شود بلکه از جایگاهی که عقلانیت، منطق و اصول مذاکره را رعایت کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مذاکرات مختلف با آمریکا اظهارکرد: آخرین مورد مذاکره با این دولت در خصوص برجام بود اما شاهد بودیم که به تعهدات خود عمل نکردند؛ چگونه می توان بار دیگر به این دولت اعتماد کرد و با انها وارد مذاکره شد؟

آصفری در پایان خاطر نشان کرد: آمریکایی ها ابتدا باید تکلیف خود را نسبت به برجام، اموال بلوکه شده ایران، وضعیتشان نسبت به سازمان منافقین روشن کنند و بعد صحبت از مذاکره داشته باشند؛ البته به شرطی که اصول مذاکره در آن رعایت شود.

انتهای پیام/م

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true