×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ فروردین - ۱۳۹۹  
true
false

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: بحرین تلاش دارد تا با خوش خدمتی و تأمین امنیت خلیج فارس پایه های حکومتی خود را از طریق جلب حمایت قدرت های بزرگ تضمین کند تا از نگرانی و کابوس سقوط و فروپاشی نظامشان رهایی پیدا کند.

 

 

به گزارش ناب نیوز؛ سید جعفر قنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به برگزاری کنفرانس امنیتی بحرین با محوریت تامین امنیت خلیج فارس گفت: تأمین امنیت خلیج فارس برای کشورهای منطقه و همچنین برای بسیاری از کشورهایی که از نفت و گاز این حوزه استفاده می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: در واقع امنیت خلیج فارس یک امر بسیار راهبردی برای کشورهای منطقه محسوب می شود و قاعدتا بهترین راه تأمین امنیت این حوزه که به معنی تأمین منافع ملی کشورهای قرار گرفته در خلیج فارس است، مشارکت کشورهای منطقه و عدم مداخله کشورهای خارجی است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تأکید کرد: در رابطه با اینکه چه کسانی باید در خصوص روند امنیت خلیج فارس تصمیم گیری کنند و یا چه کسانی باید در این زمینه نشست بین المللی تشکیل دهند، باید بررسی های دقیق و واقع بینانه ای اتخاذ گردد.

قنادباشی با بیان اینکه کشورهایی که بخشی از خاک خود را در اختیار بیگانگان قرار داده اند به هیچ عنوان صلاحیت برگزاری چنین نشست هایی را ندارند، تصریح کرد: می توان گفت حتی سخن گفتن در خصوص امنیت خلیج فارس از سوی این کشورها امری غیر قابل قبول و به معنی سرپوش گذاشتن بر اهدافی که آنان دنبال می کنند، است.

وی ابراز کرد: کشور بحرین حدود ۴۰ کیلومتر مربع از خاک خود را به منظور ایجاد پایگاه در اختیار آمریکا قرار داده است و می توان گفت مرکزیت فرماندهی پنجم آمریکا را در منطقه میزبانی می کند؛ طبیعتا بحرین به هیچ وجه صلاحیت برگزاری چنین اجلاسی را ندارد؛ چرا که افرادی را به منطقه راه داده است که امنیت خلیج فارس را به خطر می اندازند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه با مشاهده کارنامه رژیم بحرین می بینیم  این رژیم طی دو دهه گذشته نُه جنگ مختلف را در منطقه به راه انداخته است، عنوان کرد: حضور بحرین در کنفرانس امنیتی تأمین امنیت خلیج فارس نقطه تاریکی دیگری در پرونده این کشور خواهد بود.

قنادباشی با بیان اینکه امنیتی که در اجلاس بحرین دنبال می شود با امنیتی که مردم منطقه خواستار هستند متفاوت است، اظهار کرد: تعریف کشورهای منطقه از امنیت، امنیتی است که بتوانند بدون مداخله کشورهای خارجی از آبراه ها، منابع نفت و گار خلیج فارس برای تأمین نیازهای خود بهره برداری کنند.

وی افزود: در واقع امنیت خلیج فارس از دیدگاه کشورهای منطقه این است که امنیت به گونه ای تأمین شود که هر گونه تهدیدی علیه منافع کشورهای منطقه در خلیج فارس از بین برود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه تعریف امنیت از نگاه بحرین و کشورهای دوست این کشور متفاوت است، گفت: آنها خود را متکفل تأمین منافع قدرت های بزرگ می دانند و در واقع تلاش می کنند تا با خوش خدمتی و از طریق فراهم کردن زمینه های امنیت برای تاراج منابع غنی نفت منطقه، نظر دولت های بزرگ را به خود جلب کنند.

قنادباشی ادامه داد: بحرین تلاش دارد تا با خوش خدمتی و تأمین امنیت خلیج فارس پایه های حکومتی خود را از طریق جلب حمایت قدرت های بزرگ تضمین کند تا از نگرانی و کابوس سقوط و فروپاشی نظامشان رهایی پیدا کند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه هدف بحرین از برگزاری نشست تأمین امنیت خلیج فارس تثبیت حکومت دیکتاتوری خودشان است که این امر را می خواهد از طریق خوش خدمتی به قدرت های بزرگ حاصل کند، خاطر نشان کرد: بنابراین مسلم است حضور دشمنان منطقه و تهدید کنندگان امنیت خلیج فارس که کارنامه ای مانند بحرین دارند نمی تواند اجلاسی برای امنیت خلیج فارس برگزار کنند.

انتهای پیام/م

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true