×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۸ فروردین - ۱۴۰۲  
true
false

به گزارش ناب نیوز؛ هفته گذشته اخباری مبنی بر درخواست رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان مبنی بر تنظیم توافق جدید با ایران در موضوع هسته ای و مسائل منطقه ای منتشر شد. «نوبرت روتگن» رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان با طرح درخواست انعقاد توافق هسته‌ای جدید با ایران، مدعی شد که هدف برجام، جلوگیری از دستیابی به توانمندی تسلیحات هسته‌ای ایران بود و بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام ، ایران هم‌اکنون بار دیگر تهدیدات را آغاز کرده است بنابراین ضروری است که توافق جدیدی را آغاز کنیم که با لحاظ کردن مسائل منطقه‌ای، فراگیرتر و گسترده‌تر باشد.

پس از اجرای برجام؛ جمهوری اسلامی ایران با اجرای تمامی تعهدات پایبندی خود را نسبت به توافق نامه به اثبات رساند و بر این مسئله از سوی مقامات مسئول طرفین قرار داد مورد تأیید قرار گرفته است. یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و بر اساس بند ۳۶ متن توافق نامه امضا شده، ایران در پنجم گام به کاهش تعهدات برجامی اقدام کرد.

آلمان سیگنال مثبت از ایران دریافت نمی کند

محمود بابایی در گفتگو با ناب نیوز؛ در ارتباط با درخواست آلمان گفت: در ابتدای فعالیت ماکرون در فرانسه و روی کار آمدن ترامپ، زمزمه هایی از آلمان مبنی بر ایجاد توافق دیگر و یا اصلاح برجام به گوش می رسید ؛ لذا موضوع مطرح شده از سوی رئیس کمیته روابط خارجی این دولت مسئله جدیدی نیست و این بازی را همواره اروپا داشته است.

کارشناس روابط بین الملل ادامه داد: با امضا برجام؛ جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند بود ولی آمریکا از ابتدا ساز مخالف می زد و در این بین کشورهای اروپایی نیز بازی با واژگان را آغاز کردند و مسائلی را به وجود آوردند؛ بنابراین اقدام آلمان را نیز می توانیم در این راستا تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه درخواست آلمان به منظور توافق هسته ای و منطقه ای مسئله ای است که می توان موضوعات قبلی را مجددا مرور کنیم، اظهار کرد: طی چند سال اخیر از این دست درخواست ها و پیشنهادات زیاد شنیده ایم.

بابایی با اشاره به مطلب فوق افزود: در مقابل از سوی ایران سیگنال مثبت ارسال شده است که وقتی یک توافق بین چند کشور امضا شد در حالی که طرف مقابل به آن پایبند نیست چه تضمینی وجود دارد که برای توافق بعدی چنین مشکلی پیش نیاید؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران به سمت توافق جدید پیش نخواهد رفت.

این کارشناس روابط بین الملل با تأکید بر اینکه این اقدام حداقل کاری است که وزارت امور خارجه می توانست انجام دهد و موضع گیری کند، تصریح کرد: در فضای دیپلماسی و سیاسی بعد از برجام، بازی با استفاده از ابزارهای مختلف و به منظور فشار آوردن بر ایران را شاهد هستیم؛ یک نفر پلیس بد و دیگری پلیس خوب می شود.

وی بیان کرد: یکی دیگر می خواهد خطرناک بودن وضعیت را به ما نشان دهد تا از موضع خود کوتاه آئیم و این مسائلی است که طی چند سال اخیر این مسئله بسیار تکرار شده است و از سوی دیگر موضع و جایگاهی که جمهوری اسلامی ایران نسبت به دو سال قبل در مقابل چنین پیشنهاداتی بسیار قوی شده است.

بابایی تأکید کرد: جایگاه جمهوری اسلامی ایران محکم تر شده است چرا که آمریکایی ها به هیچ یک از تعهدات خود در قبال برجام عمل نکردند و در کنار آن تعهداتی که اروپایی ها به عهده داشتند برآورده نشد تا مسیری ایجاد شود که ما مجددا به سمت توافق بین المللی و چند جانبه جدید برویم.

پیشنهادات غرب برای متوقف کردن ایران است

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا در گفتگو با ناب نیوز؛ با اشاره به درخواست رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان در زمینه توافق جدید با جمهوری اسلامی ایران در موضع هسته ای و منطقه ای گفت: پرتاب ماهواره نور توسط نیرو هوا و فضای سپاه پاسداران،اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و سپاه را نشان داد و اروپائیان متوجه شدند ایران در چه جایگاهی قرار دارد.

وی ادامه داد: اروپایی ها همواره پای میز مذاکره می آیند تا از ما فرصت بگیرند و ما فرصت های فراوانی را از دست داده ایم و بنا به حدیث پیامبر اکرم(ص) مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: اروپایی ها به دنبال متوقف کردن ایران هستند تا نگذارند هیچ پیشرفتی صورت گیرد؛ در حالی که ایران اسلامی صاحب دارد و آنگونه نیست که آنان گمان می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی کیا با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران فریب کشورهای اروپایی را نخواهد خورد، تصریح کرد: همواره گفته اند سگ زرد برادر شغال است و آلمانی ها حرف آمریکا و سایر کشورهای غربی را تکرار می کنند.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای اروپایی و غربی بدانند که ایران اسلامی با تحریم ها مستحکم تر شده و شرایط ما بهتر است، عنوان کرد: در زمینه بیماری کرونا شاهد هستیم که تعداد قربانیان این بیماری چه تعداد بالایی هستند و کادر درمانی به جای پوشیدن گان از کیسه زباله استفاده می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: آلمان با این پیشنهاد می خواهد ما را متوقف کند در حالی که به لطف خدا شرایط خوبی داریم  و کشور رو به پیشرفت است.

به گزارش ناب نیوز؛  کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند که چنین درخواست هایی را دیگر کشورهای غربی و آمریکایی ها مطرح کرده اند که در این زمینه با  موضع مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران مواجه شده اند؛ از سوی دیگر اینکه در درخواست  رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان مبنی بر تنظیم توافق جدید با ایران در موضوع هسته ای و مسائل منطقه ای مطرح شده است باید بدانند که  مسائل منطقه‌ای از موضوعات هسته‌ای منفک است و جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل منطقه ای صرفا با کشورهای منطقه ارتباط خواهد داشت.

انتهای پیام/م

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true